VÝRUB STROMU: KEDY POTREBUJETE POVOLENIE A KOĽKO STOJÍ?

Chcete urobiť výrub stromu na Vašom pozemku a neviete, kde začať? Poradíme Vám.

Máte v záhrade, pri dome, či niekde na pozemku strom, ktorý vám doslova prerastá cez hlavu a potrebovali by ste ho spíliť? Potrebujete na výrub stromu povolenie? Kde ho vybavíte a koľko Vás bude stáť? Odpovieme Vám na všetky otázky.  

Potrebujete na výrub stromu súhlas?

Jarné a letné obdobie sa blíži a s ním aj práce v záhrade či na pozemku. Ak aj Vy máte v blízkosti domu strom, ktorý je príliš vysoký, starý alebo zničený, pravdepodobne uvažujete nad jeho výrubom.  

Výrub stromu však má svoje pravidlá, aj keď stojí na Vašom vlastnom pozemku.

Výrub stromov upravuje zákon o ochrane prírody a krajiny č.543/2002 Z.z. Ten platí pre každého a teda aj pre majiteľa pozemku, na ktorom sa strom nachádza. V praxi to teda znamená, že skôr, ako strom vyrúbete, musíte si overiť, či potrebujete súhlas alebo Vám bude stačiť len oznámenie a či súhlas vôbec dostanete. Súhlas dostanete od obce, mesta, prípadne mestskej časti. Väčšinou má túto problematiku na starosti oddelenie životného prostredia. Overiť by ste si mali aj to, či sa práve na Vašu drevinu nevzťahuje režim chránenej rastliny (napr. borovica limbová, tis obyčajný). 

Kedy nepotrebujete súhlas?

Vo väčšine prípadov súhlas potrebovať budete. Existuje však niekoľko prípadov, kedy Vaše mesto, obec či mestskú časť o súhlas žiadať nemusíte, napríklad, ak:

  • strom má obvod do 40 cm meraný vo výške 130 cm nad zemou (v zastavanom území obce).
  • ide o obnovu ovocných drevín na účely výsadby nových drevín, ak ich vysadíte do 18 mesiacov.
  • strom má obvod do 80 cm meraný vo výške 130 cm nad zemou, rastie v záhradkách a záhradkárskych oblastiach.
  • ide o bezprostredné ohrozenie života alebo zdravia, prípadne ak hrozí vznik značnej materiálnej škody.

Aj v týchto prípadoch však musíte písomne oznámiť danému úradu výrub stromu do piatich dní od výrubu, a preukázať splnenie príslušnej podmienky. Ideálne je urobiť si fotky pred a po výrube a popísať ich.

Ako o súhlas požiadať?

Čo však v prípade, že strom na Vašom pozemku je zdravý, veľký a 130 cm nad zemou má obvod kmeňa viac ako 40 cm? Súhlas na jeho výrub asi nedostanete. Museli by ste úrad presvedčiť, že je v zlom stave, narúša stabilitu domu, jeho základov, prípadne hrozí zrútenie na strechu domu. V tomto prípade Vám môže pomôcť tzv. dendrologický posudok. Jeho súčasťou je presný popis daného stromu, vrátane určenia jeho spoločenskej hodnoty. 

Ak ste sa rozhodli pre výrub zdravého stromu a máte na to dôvody, navštívte najskôr internetovú stránku Vášho mesta alebo obce. Väčšinou tam nájdete formulár žiadosti alebo vzor oznámenia o výrube drevín. Vyplníte formulár: o aký druh stromu ide, aký má obvod kmeňa 130 cm nad zemou, aký je jeho zdravotný stav a dôvod výrubu.
Väčšinou treba priložiť aj fotografiu daného stromu, prípadne niekedy treba aj kópiu katastrálnej mapy (alebo nákres), kde sa drevina nachádza, priložíte prípadne aj dendrologický posudok. A odošlete na príslušné miesto. Koľko vás vyjde súhlas? V prípade fyzickej osoby zaplatíte správny poplatok za vydanie rozhodnutia o povolení 10 Eur. Právnické osoby  zaplatia 100 Eur.

Ak strom vyrúbete neoprávnene, môžete dostať pokutu vo výške 3 320 Eur. Existujú aj ďalšie pokuty, ktoré môžete dostať, napríklad, ak porušíte iné povinnosti, ktoré ste mali splniť. Prípadne neurobíte povinnú obnovu produkčnej ovocnej dreviny do 18 mesiacov.
Pre právnické osoby sú pokuty ešte vyššie a okrem priestupkovej zodpovednosti môžete byť stíhaný aj trestnoprávne, a to za spáchanie trestného činu porušovania ochrany rastlín a zvierat.

Ako má vyzerať náhradná výsadba?

Ak vyrúbete strom, ktorý je zdravý a má určitú spoločenskú hodnotu, ktorú určí dendrologický posudok, musíte zasadiť nový. Hodnota novej výsadby musí byť pritom minimálne taká istá, ako je hodnota vyrúbaného stromu. 
Nezabudnite tiež, že výrub môžete zrealizovať len v čase vegetačného pokoja, ktoré je od začiatku novembra do konca marca. Ide o čas, kedy sú stromy “v útlme” a nehniezdi na nich vtáctvo. Mimo tohto obdobia je výrub možný len s platným ornitologickým posudkom.

Potrebujete poradiť ohľadom výrubu stromov, zabezpečiť dendrologický či ornitologický posudok alebo komunikáciu s úradmi? Neváhajte nás kontaktovať, radi Vám pomôžeme.